Welcome, Vizitator
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Amenajari Interioare » Amenajari, finisaje, decoratiuni » Apartament de la zero
Apartament de la zero
DanielDate: Sunday, 10.05.2008, 12:26 PM | Message # 1
Membru Nou
Group: Users
Messages: 4
Status: Offline
Buna ziua!
Tocmai am luat un apartament cu 3 camere semidecomandat, pe care l-am curatat pana la placa de beton. Am schimbat tocaria cu termopan, instalatia electrica (alte tuburi si fire din Cu) si sanitara (deocamdata tevile de la ghene). Spuneti-mi va rog care este urmatoarea etapa.
Cu ce se da pe placa prima data? Vreau sa fac totusi un compromis intre calitate si pret deoarece sunt foarte tanar si nu dispun de bani multi.
Ce sa fac impotriva mucegaiului (igrasiei) care a prins placa pe unii pereti exteriori - binenteles cu cat mai putini bani? Am auzit de o varianta oarecum ieftina: prinderea de placa cu amorza de aracet a unei folii ca cea de la parchetul melaminat si apoi aplicarea de gips carton cu dibluri in placa fara suport metalic. Are vre-un efect?
La tavane ce sa fac contra fisurilor dintre placi.
Multumesc!
 
MihaiDate: Sunday, 10.05.2008, 12:26 PM | Message # 2
Admin
Group: Administrators
Messages: 10
Status: Offline
Stimate dl Daneil,
Va rog sa ne precizati la care placa va referiti (tavan , pereti) si care este fenomenul care va deranjeaza. Poate ne mai spuneti si din ce este realizat blocul ( prefabricate cadre, cu zidariide B.C.A., sau caramida);
eventual si la ce etaj este ap. din cite are blocul
 
DanielDate: Sunday, 10.05.2008, 12:27 PM | Message # 3
Membru Nou
Group: Users
Messages: 4
Status: Offline
Dupa cum reiese din primele randuri este vorba de un bloc format din placi de beton (banuiesc ca tehnic se numesc prefabricate). Apartamentul are 3 cam. semidecomandat, stil vagon cu hol lung la intrare, este la et 1 din 4 si se afla cu un o camera pe coltul blocului. Bloc vechi si neamenajat totodata de aprox 20 ani.
Am curatat tot apartamentul pana la placa din beton (pereti+tavane). Intrebarea mea este care este urmatoarea etapa in incarcarea atat a tavanelor cat si a peretilor. Si, suplimentar ce fac la cei exteriori care au igrasie infiltrata in placa. Curios este ca nu am DELOC igrasie sau mucegai in camera care este chiar pe colt, ci in celelalte incaperi, pe peretii cu ferestrele.
Tineti va rog cont de faptul ca nu dispun de bani multi, apartamentul fiind luat prin credit ipotecar (20ani) din care mi-au ramas aprox 140mil. Din care am facut deja ce am spus mai inainte in mesajul anterior.
Multumesc!
 
MihaiDate: Sunday, 10.05.2008, 12:28 PM | Message # 4
Admin
Group: Administrators
Messages: 10
Status: Offline
Stimate dl. Daniel,
Igrasia poate avea mai multe cauze: infiltratii ale apei meteorice intre prefabricatele de fatada, infiiltratii pe linga timplaria ferestrelor, izolatie insuficienta a peretilor exteriori. Presupun ( si spun asta pt. ca e greu sa pui un diagnostic exact fara sa vezi apartamentul) ca in cazul dvs. ar fi vorba despre ultimele doua. La exteriorul timplariei de termopan care s-a montat este bine sa comandati si sa montati glafuri de protectie bine etansate si cu pante de scurgere. La peretii exteriori, in special la cei cu probleme, aplicati o termoizolatie compusa din:
- mortar adeziv Ceresit CT 85
- placi de polistiren 3 cm. grosime
- mortar adeziv CT 85
- plasa din fibra de sticla
- mortar adeziv CT 85
- glet CT 126
- amorsa CT 16
- vopsea lavabila
Povestea cu folia si gips-cartonul uitati-o.
Pentru tavan aplicati urmatyoarele straturi:
- mortar adeziv CT 85
- plasa de fibra se sticla
- mortar adeziv CT 85
- glet CT 126
- amorsa CT 16
- vopsea lavabila
 
valentintrDate: Saturday, 05.28.2011, 2:08 AM | Message # 5
Membru Nou
Group: Users
Messages: 1
Status: Offline
Aici puteti vedea mobilier si finisaj interior de calitate executat manual. descarca de aici: http://pompe.instalator.org/Download.htm
 
TitiDate: Tuesday, 01.07.2014, 6:08 PM | Message # 6
Membru Nou
Group: Users
Messages: 3
Status: Offline
Eu nu mi-am renovat inca apartamentul de la 0, nu a fost nevoie, dar sunt curios daca este adevarat: costa 25% din pretul de achizitie, renovarea unui ap. de la 0?
 
Forum » Amenajari Interioare » Amenajari, finisaje, decoratiuni » Apartament de la zero
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: