Welcome, Vizitator
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Amenajari Interioare » Sisteme de gips-carton » Tavan de gipscarton
Tavan de gipscarton
BogdanDate: Sunday, 10.05.2008, 12:39 PM | Message # 1
Membru Nou
Group: Users
Messages: 6
Status: Offline
vreau sa gletuiesc tavanul de gips carton in totalitate si as vrea sa stiu daca este bine acest lucru pentru ca am o retinere si anume sa nu se onduleze rigipsul de la umezeala din glet , care ar fi cea mai buna gletuire sa nu apara rosturile de imbinare dintre placi? si daca se aplica plasa de armare pe tot tavanul ?,asa mi-a zis cineva ca s-ar face.Si inca o intrebare as mai avea daca pe perete unde este montat profil contur este necesar sa montez si profil pentru tavan?
 
DanielDate: Sunday, 10.05.2008, 12:39 PM | Message # 2
Membru Nou
Group: Users
Messages: 4
Status: Offline
Poti gletuii fara probleme,ca sa nu-ti apara imbinarile placilor trebuie ca rosturile sa fie chituite in 3 sau 4 maini si apoi se poate da un strat de glet CT127
plasa se armare se aplica numai unde sunt rosturile placii prelucrate din fabrica,la capete se prelucreaza manual si se aplica banda FIBRA.
la ultima intrebare un''?'' pt ca nu reusesc sa-mi dat seama ce vrei sa faci sau ce constructie vrei sa faci!!
 
BogdanDate: Sunday, 10.05.2008, 12:40 PM | Message # 3
Membru Nou
Group: Users
Messages: 6
Status: Offline
ma refer ,daca se monteaza profil de tavan in profilul contur montat pe perete ? eu stiu ca nu este necesar dar cineva zicea ca ar fi neaparat necesar.
 
FlorinDate: Sunday, 10.05.2008, 12:41 PM | Message # 4
Membru Nou
Group: Users
Messages: 4
Status: Offline
Nu trebuie bagat profilul montant in perimetral,iar de gletuit e bine s-o faci pe toata suprafata ca sa nu se vada imbinarile.
 
DanielDate: Sunday, 10.05.2008, 12:41 PM | Message # 5
Membru Nou
Group: Users
Messages: 4
Status: Offline
NU are ce cauta profilul CD60 in UD30 caci placa va venii prinsa la perete exect de UD30
 
ManiakDate: Sunday, 10.05.2008, 12:42 PM | Message # 6
Membru Nou
Group: Users
Messages: 6
Status: Offline
Ce tip de tavan fals doriti sa montati: suspendat la o anumita distanta fata de tavan ori cu profilele fixate direct de tavan ?
 
BogdanDate: Sunday, 10.05.2008, 12:43 PM | Message # 7
Membru Nou
Group: Users
Messages: 6
Status: Offline
profilul cd60 este montat la distanta mica de tavan circa 2-5 cm in functie de teren ,cu cleme speciale perforate din tabla . Am gletuit rosturile in doua straturi si am tras o mina de glet pe toata suprafata si s-a ondulat rigipsul intre fiecare rind de profile circa 2-4 mm deci de la umezeala s-a inmuiat placile si au facut burta in jos , mai precizez ca s-a tras recent sape si s-a tencuit pereti dupa montarea rigipsului , oare nu este un factor major de umezeala si placile sa fi luat umezeala din camera?
 
ManiakDate: Sunday, 10.05.2008, 12:43 PM | Message # 8
Membru Nou
Group: Users
Messages: 6
Status: Offline
La ce distanta ati montat profilele CD60 ?

Ce grosime au placile de gipscarton ?

 
AlexDate: Sunday, 10.05.2008, 12:44 PM | Message # 9
Membru Nou
Group: Users
Messages: 5
Status: Offline
Si care este directia de montare a placilor de gipscarton fata de profile?
 
BogdanDate: Sunday, 10.05.2008, 12:45 PM | Message # 10
Membru Nou
Group: Users
Messages: 6
Status: Offline
profilele sint montate din 60 in 60 in axa profilului si montate pe lungimea profilelor (nu transversal)

Added (10.05.2008, 12:45 Pm)
---------------------------------------------
grosimea rigipsului este de 9,5 mm

 
AlexDate: Sunday, 10.05.2008, 12:46 PM | Message # 11
Membru Nou
Group: Users
Messages: 5
Status: Offline
Din punctul meu de vedere ceea ce ai scris in ultimele doua mesaje este mai mult decat concludent pentru esecul lucrarii. Placile de 9,5 nu se monteaza niciodata pe profile metalice care au o distanta interax de 60cm (la tavane). Cu atat mai mult, nici varianta de montaj longitudinal (mai putin afisata de producatori) nu a fost inspirata.
Poate uneori o astfel de montare rezista insa din postura de beneficiar nu as accepta sa preiau riscul aparitiei unor probleme dupa terminarea lucrarilor. Un profil metalic in plus la o structura sau o placa de 12,5 in loc de 9,5 nu au un impact atat de mare in pretul lucrarii pentru a alege varianta riscanta.
 
SorinDate: Sunday, 10.05.2008, 12:46 PM | Message # 12
Membru Nou
Group: Users
Messages: 3
Status: Offline
Nu trebuie bagat la margini in perimetral nici ud nici cd. Te prinzi cu rigipsul direct de perimetral. Onduleurile apar la gletuirea totala pe rigips de 9,5, dar cred ca in cazul tau s-a intamplat "tragedia" deoarece nu te-ai ancorat cum trebuie de tavan (am in vedere diferentele de 3-4 mm de care povestesti). Nu este recomandata folosirea plasei de armare pe toata suprafata rigipsului. Se foloseste numai la imbinari banda de fibra iar la imbinarea cu peretele este recomandata banda de hartie. Totusi la rigipsul verde este de evitat gletuirea pe toata suprafata, pierzandu-se astfel proprietatile rigipsului.
Spor la treaba!!!
 
MarianDate: Sunday, 10.05.2008, 12:48 PM | Message # 13
Membru Nou
Group: Users
Messages: 1
Status: Offline
Dl. Bogdan, v-ati exprimat dorinta de a gletui intreg tavanul de rigips,doar ca aveti o retinere. Luni 03 17 ne spuneti ca a-ti gletuit rosturile in doua straturi si a-ti tras o mina de glet pe toata suprafata. Poate s-a si amorsat in prealabil,iar la ora 8 pm. burta era formata. Oare am inteles bine?
 
AlexDate: Sunday, 10.05.2008, 12:49 PM | Message # 14
Membru Nou
Group: Users
Messages: 5
Status: Offline
Hi Hi Hi, si asta e una din capcana amintita mai sus.
 
gipDate: Saturday, 08.21.2010, 8:54 PM | Message # 15
Membru Nou
Group: Users
Messages: 1
Status: Offline
Лучше сделать натяжной потолок: проще, быстрее и красивее!

Text translation: it is better to make a tension ceiling: easier, faster and more beautifully!


Дом - это там, где твое сердце!
 
Forum » Amenajari Interioare » Sisteme de gips-carton » Tavan de gipscarton
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: