Welcome, Vizitator
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Amenajari Interioare » Amenajari, finisaje, decoratiuni » Vopsea lavabila de interior
Vopsea lavabila de interior
ClaudiuDate: Sunday, 10.05.2008, 11:57 AM | Message # 1
Membru Nou
Group: Users
Messages: 7
Status: Offline
Buna ziua!

Doresc sa zugravesc o mansarda cu peretii si tavanul (rigips) gletuiti si doresc sa stiu de cate ori trebuie dat cu amorsa si cate straturi de vopsea lavabila? Eu cred ca 2 straturi de v lavabila ar fi suficient. Avand in vedere ca inca nu m-am gandit ce nuante sa aleg, pot sa dau primul strat de v lavabila fara culoare (alba)?

 
MihaiDate: Sunday, 10.05.2008, 11:58 AM | Message # 2
Admin
Group: Administrators
Messages: 10
Status: Offline
1 strat de amorsa si doua de lavabila.
In zonele unde vei avea o anume nuanta nu este necesar strat de alb imtermediar, daca noua culoare este mai inchisa ca cea existenta (daca ai lavabila).
 
ClaudiuDate: Sunday, 10.05.2008, 11:59 AM | Message # 3
Membru Nou
Group: Users
Messages: 7
Status: Offline
Peretii sunt tencuiti de anul trecut; anul asta am gletuit peretii si tavanul (rigips). Am amorsat totul, dupa care zugravesc. Din dicsutiile cu mai multi mesteri am inteles ca este indicat, ca inainte de aplicarea stratului final colorat sa se dea un strat de v. alba.
De aceea, intrebarea mea era: daca, dupa amorsare si un strat de v. lavabila alba (pe care o am deja) este suficient un singur strat de v. lavabila din aceeasi gama, dar colorata (nuante deschise), sau trebuie sa dau 1 strat alba si 2 straturi cu colorata?
Ma intereseaza asta pt ca doresc sa stiu ce cantitate de lavabila colorata tr sa cumpar.
Stiu ca cel mai simplu ar fi sa las totul alb, dar parca e prea "fara viata". Sugestii?

P.S. Puteti sa-mi recomandati o v. lavabila cu un raport pret/calitate (acoperire) bun? Eu am luat Alpina pt primul strat (alb).

 
MihaiDate: Sunday, 10.05.2008, 12:00 PM | Message # 4
Admin
Group: Administrators
Messages: 10
Status: Offline
Este recomandat ca toate straturile care se aplica pentru finisarea peretilor prin vopsire cu vopsea lavabila sa provina de la acelasi producator pentru a se evita incompatibilitatea intre diferitele tipuri de vopsele lavabile.

Nu este necesar sa aplicati o vopsea de culoare alba inainte de vopsirea cu o vopsea lavabila colorata.

Va recomand sa aplicati amorsa specifica vopselei lavabile utilizate.

Ca vopsea lavabila puteti utiliza gama de vopsele Spor de la Policolor cu amorsa specifica Amorsa de perete produs de acelasi producator Policolor.

 
CristiDate: Sunday, 10.05.2008, 12:02 PM | Message # 5
Membru Nou
Group: Users
Messages: 7
Status: Offline
Daca ai peretii la glet, dupa mine nu ai nevoie de alt start de alb inainte de lavabila finala. Asta nu inseamna ca utilizarea ei este contraindicata ci doar ca acest strat nu poate inlocui unul din straturile de lavabila colorata.

Numarul straturilor de lavabila colorata depinde de calitatea ei.
Unele necesita 2 straturi, altele (ceva mai scumpe) 1 singur strat.
Pe cele cu 1 strat nu le-am utilizat inca asa ca nu pot face vreo referire.
Am utilizat Spor colorat computerizat si au fost necesare 2 straturi.
De curand am utilizat o lavabila Genius Pro, nuantata tot computerizat - in baumax, din considerente de cantitate minima disponibila - bonus, exista variante mate sau lucioase. La acestia din urma, pretul nu depinde de nuanta ci doar de cantitate.
Consumul variaza intre 10-14 mp/l la aceste tipuri de vopsea.

Fa calculul pe nuante, tinand cont de suprafetele tale si te duci la colorare. Daca din vreo eroare nu iti ajunge lavabila, ai posibilitatea de a mai comanda utilizand acelasi cod de produs - nuanta identica.

 
Dumitrache5Date: Tuesday, 06.01.2010, 1:03 PM | Message # 6
Membru Nou
Group: Users
Messages: 1
Status: Offline
Buna ziua!

Vrem sa si zugravim. Avem peretii dati cu vopsea lavabila alba, respectiv bleu. Am citit cum ar trebui procedat. Ce vopsea recomandati- sa fie de calitate?
In baie si bucatarie am vrea sa dam cu o vopsea antimucegai? Exista asa ceva? Am auzit de o vopsea cu cauciuc, nu stiu daca este asa-nu ma pricep prea bine. Multumesc.

 
VranceanuDate: Tuesday, 06.01.2010, 1:12 PM | Message # 7
Membru Nou
Group: Users
Messages: 1
Status: Offline
Salut
Din cate stiu solutia cu cauciuc, este obligatorie pentru fabricile cu productie alimentara.
Am vazut ca cei de la Kober au introdus o noua vopsea superlavabila cu ioni de argint, Zertifikat Plus+ o solutie antimucegai si antimicrobi. poate gasesti mai multe pe site-ul lor. Succes!
 
FototapetDate: Tuesday, 08.31.2010, 10:03 PM | Message # 8
Membru Nou
Group: Users
Messages: 1
Status: Offline
Exista fototapet din hartie, care are o rezistenta redusa la factorii externi si in special la apa. Insa pe http://www.fototapet.ro/amenajari gasesti tapet / fototapet lavabil, rezistent la umezeala si in contactul cu apa, de cea mai buna calitate.
 
aresDate: Saturday, 12.12.2020, 6:09 PM | Message # 9
Membru Nou
Group: Users
Messages: 1
Status: Offline
Daca ai nevoie de cea mai buna lavabila uite aici linkul cu descrierea http://www.rent-a-car-otopeni.ro/cea-mai-buna-vopsea-lavabila/
 
Forum » Amenajari Interioare » Amenajari, finisaje, decoratiuni » Vopsea lavabila de interior
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: