Welcome, Vizitator
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Amenajari Interioare » Amenajari, finisaje, decoratiuni » Peretzi cu crapaturi!! HELP!
Peretzi cu crapaturi!! HELP!
BizuDate: Friday, 10.10.2008, 1:12 AM | Message # 1
Membru Nou
Group: Users
Messages: 2
Status: Offline
Am apartament intr-un bloc construit din placi prefabricate din beton.
In aprilie s-a curatat tencuiala (gletul) pana la placa, dupa care pentru indreptarea peretilor s-a tencuit (in unele locuri tencuiala are circa 3-4cm) cu nisip, var si ciment. La finisarea tencuielii (driscuiala) pe crud s-a dat glet de pasta de var, dupa uscare zugravind cu vopsea lavabila.
Dupa circa 2 saptamani au inceput sa apara crapaturi pe peretzi, iar acum sunt crapaturi vizibile chiar si acolo unde tencuiala este foarte subtire.
Ce e de facut?
 
MihaiDate: Friday, 10.10.2008, 1:14 AM | Message # 2
Admin
Group: Administrators
Messages: 10
Status: Offline
Fenomenul descris de dvs. este datorat prepararii necorespunzatoare a mortarului de tencuiala. Exista un normativ de preparare a mortarului de tencuiala (C 17) care din pacate nu este respectat, "meseriasii" nostri preparind mortarul dupa ochi, avind tendinta sa puna foarte mult liant(ciment sau var) pentru a se lucra mai usor. Ce se intimpla dupa ce pleaca "meseriasii" constatati dvs. acum. Daca nu mai aveti posibilitatea sa-i chemati inapoi sa remedieze, asteptati sa treaca circa 3 luni de la executarea lucrarii, dupa care verificati prin ciocanire tencuiala sa nu aiba desprinderi. Ce suna a gol trbuie dat jos si refacut. Pentru zonele cu fisuri, trebuie refacut gletul si revopsit.
Inca ceva, grosimea recomandata a tencuielii este de max. 2 cm., la 4 cm.
pot aparea fisuri si datorita grosimii.
 
BizuDate: Friday, 10.10.2008, 1:15 AM | Message # 3
Membru Nou
Group: Users
Messages: 2
Status: Offline
Multumesc pentru raspuns.
Daca tencuiala nu are desprinderi, merge aplicata plasa de fibra de sticla?
 
MihaiDate: Friday, 10.10.2008, 1:15 AM | Message # 4
Admin
Group: Administrators
Messages: 10
Status: Offline
Daca de la executarea tencuielilor in cauza a trecut o perioada de cel putin 3 luni si nu s-au produs desprinderi, da se poate aplica o plasa de fibra de sticla si reface gletul.
 
Forum » Amenajari Interioare » Amenajari, finisaje, decoratiuni » Peretzi cu crapaturi!! HELP!
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: