Welcome, Vizitator
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Amenajari Interioare » Caldura si climatizare » Alegere Centrala
Alegere Centrala
CristiDate: Sunday, 10.05.2008, 12:03 PM | Message # 1
Membru Nou
Group: Users
Messages: 7
Status: Offline
Buna ziua, am o mare rugaminte va rog
Am o casa cu urmatoarele suprafete :

Parter Etaj
Sufragerie 6x4x2,70 Dormitor 6x4x2,50
Dormitor 4x4x2,50 Dormitor 4x3x2,50
Bucatarie 8x3x2,50 Dormitor 5x4x2,50
Spalator 5x3x2,50 2 Bai 3x3x2,50
Hol 4x4x2,50 Hol 6x4x2,50
Garaj 5x7x3,20 Dresing 3x3x2,50

Am fost la 2 firme ce se ocupa cu instalarea centralelor shi mi-au oferit urmatoarele :
Prima firma: din calcule a reiesit ca am nevoie de o centrala de 35 KW
cu cazan de pardoseala...etc in jur la 2000 Euro

A 2 a firma : Din calcule a reiesit 45 KW si ca ar putea merge pe varianta
de 2 centrale la 24 KW una pe etaj , alta pe parter si care ar
fi mai economice fata ce prima varianta cu cazan de pardo- seala ajungand in jurul de 1500-1700 Euro

Acum intrebarile mele sunt :
1. Imi puteti face un calcul EXACT la suprafata casei si pentru ce varianta
sa optez ?
2. Imi puteti spune dimensiunea caloriferelor pe camere?

Multumesc enorm pentru ajutor

 
ClaudiuDate: Sunday, 10.05.2008, 12:03 PM | Message # 2
Membru Nou
Group: Users
Messages: 7
Status: Offline
Cam mari puterile alea, de la centrale
Pentru caldura, o centrala de 23 kW duce 220 mp (asa scrie la mine, la o centrala Junkers Bosch Euroline), asa ca 35 kW sau chiar 45 kW mi se pare exagerat.
Din ce suprarfete ai dat, ai cam 230 (inclusiv garajul)
Chiar daca la unele incaperi inaltimea camerelor este mai mare de 2.5 m, ptr care este considerata suprafata de 220, tot cred ca nu e cazul sa ajungi la 35 kW
Iar daca ai o izolare cit de cit mai buna decit a unui bloc de betoane.......

Putere mare va fi nevoie daca ai de gind sa folosesti mai multi consumatori de apa calda. Dar daca pui si un boiler, cred ca nici acolo nu va fi nevoie.

O centrala de 23 Kw incalzeste aprox 11 litrii de apa pe minut. Asta inseamna ca poti fa ce un dus decent, si chiar sa mai mearga in paralel un consumator de apa calda, la o chiuveta.
Dar daca vrei sa faca 2 persoane dus in acelasi timp, in 2 bai, poate trebuie sa pui o centrala de 30 kW

Varianta cu 2 centrale mai mici e ok, din punct de vedere al reglarii independente pe etaje a temperaturii, dar merita costul? In cazul in care locuiesc 2 familii in aceasi casa (chiar parinti si copii), atunci chiar e recomandata aceasta separare

 
ManiakDate: Sunday, 10.05.2008, 12:05 PM | Message # 3
Membru Nou
Group: Users
Messages: 6
Status: Offline
EXACT, dupa cum precizezi, nu pot sa-ti spun, dar alegerea trebuie sa tina cont si de alte chestii cum ar fi:
orientarea casei (N, S, blabla)
tipul termoizolarii pardoselii/plafonului
tipul tamplariei+geamului
tipul materialelor de zidit (eventual polistiren samd)

Asa, asta apropo de vizitatorul de mai sus, o centrala nu are cum sa deserveasca metri patrati de suprafata. Unitatea de masura se masoara numai in visavis de energie consumata/disipata versus metri cubi de volum incalzit. Daca asa scrie in cartea centralei lui, junkers, e o greseala mare care oricum arata amatorismul celor care produc si comercializeaza astfel de centrale. Dupa cate stiu, acum doi ani tipul aste de centrale de la bosch erau cam pe dinafara minimului specificatiilor tehnice cerute prin lege in Romania.
Din experienta, stau la casa si am un vaillant de 24kw, pot sa-ti recomand pentru ce vrei tu musai cazan cu o capacitate mai mare de 40kw. Nu spun ca nu ar merge si de 24, sau 28, dar ar fi suprasolicitata, iar in lunile de iarna o sa-ti plangi banii uitandu-te cum merge ceasul de gaz.
In ceea ce priveste solutia incalzirii prin pardoseala, nu stiu, am auzit insa lucruri bune la schimbul de caldura. Cred ca poti opta (nu mai stiu insa preturile) pentru o centrala murala jos si una de pardoseala sus (avantaj ca podeaua ar fi deja la o temperatura acceptabila).
Te sfatuiesc insa sa iei legatura cu mai multi meseriasi (normal, fiecare o sa-si laude produsul) si de ce nu, sa mai sapi si pe net.
bafta!

 
CristiDate: Sunday, 10.05.2008, 12:05 PM | Message # 4
Membru Nou
Group: Users
Messages: 7
Status: Offline
Trimis: Lun 05 30, 2005 11:20 pm Titlul subiectului:
Multumesc frumos pentru raspunsuri, cum bine imi sugerati, am sa mai "sap" pe net shi la firme, am sa ma duc si la un alt ROMSTAL ...

Pentru a va fi mai de ajutor am sa mai dau cateva detalii.
Casa este BCA, este tencuita, Tamplarie Rehau profil 5 camere, lowe + argon
bucataria + baia este situata pe Est , geam 1,40 x 1,10 respectiv 0,50 x 0,80
casa scarii si un perete al sufrageriei este pe Nord
Am in cercat sa faq o schema dar nu se afiseaza corect deci am renuntat.l

 
ClaudiuDate: Sunday, 10.05.2008, 12:06 PM | Message # 5
Membru Nou
Group: Users
Messages: 7
Status: Offline
normal ca o centrala trebuie sa deserveasca metrii cubi si nu metrii patrati
totusi, indicatiile sunt date pe metrii patrati luind un considerare o inaltime de 2.5 metrii, uzuala, si un coeficient de 55 wati pe metru cub, care inseamna un apartament nu foarte bine izolat.
in functie de caz, aceste valori pot varia in sus sau un jos

la un apartament de 65 mp, pe caldura centrala este reglata la 10 kW, adica minim posibil din reglaje.
prima jumatate de ora merge continuu, apoi ia cit are nevoie, cu pauze destul de lungi si dese intre perioadele de ardere

factura la gaz nu va depinde de centrala, pentru ca 1 metru cub de gaz va produce cam aceeasi caldura indiferent ca e ars de o centrala de putere mica sau de putere mare (diferentele sunt mici, si sunt date de eficienta de ardere a centralei, centralele cele mai eficiente din acest punct de vedere fiind cele cu condensare, dar care au un pret mult mai mare decit economia pe care o aduc in citiva ani)

 
thoriaDate: Tuesday, 11.26.2013, 5:07 PM | Message # 6
Membru Nou
Group: Users
Messages: 3
Status: Offline
Desi nu e inceput de mine, topicul, ma interesa subiectul si m-am lamurit cu privire la centrala. Totusi, un brand, puteti recomanda?
 
Forum » Amenajari Interioare » Caldura si climatizare » Alegere Centrala
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: